На 8, 9 и 10 ноември 2024 г. се проведоха първите Национални празници на фолклорното хорово пеене в гр. Пловдив, организирани от Сдружение „Фолклор и Съвремие“ и ОИ „Старинен Пловдив“, с подкрепата на Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Фестивалът „Празници на фолклорното хорово изкуство“ е значимо музикално събитие, организирано Сдружение „Фолклор и Съвремие“. Фестивалът няма конкурсен характер. В него могат да участват до 8 хорови формации, определени след селекция от Организационния комитет на Празниците, за чието решение кандидатите биват уведомявани своевременно. Желанието на организаторите този музикален фестивал да се превърне в желано, ежегодно музикално събитие за обществеността на Пловдив и страната.
Фестивалът „Празници на фолклорното хорово изкуство“ – Пловдив 2024 има за цел да популяризира фолклорната хорова музика, да събира всяка година подбрани народни и школувани хорове от цялата страна и да дава възможност за изява на изпълнители и диригенти, в един не много популярен жанр в България, както и популяризиране на композиторското творчество на фолклорна основа.
• Да стимулира развитието на фолклорното хорово изкуство у нас.
• Да установи нивото на фолклорното хорово изкуство в България, като го съпостави с международното.
• Да провокира създаването на нови фолклорни хорове.
• Да даде възможност на младите хора, посветили се на фолклорното хоровото изкуство, да общуват, да споделят впечатления, да установят творчески и неформални контакти помежду си.
Ден 1
В първия ден на фестивала на сцената на Малката базилика на Филипопол се изявиха съставите на Народен хор при НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив с диригент Явор Тасков, Вокална формация „“Da Capo“ – Ловеч с диригент Доротея Динкова към Музикална академия „Музикален свят“.
Ден 2
Съставите „Светоглас – тайнството на българската полифония®“ с диригент Милен Иванов и Academic Folk Choir® с диригент проф. Костадин Бураджиев огласиха със своето изкуство вторият ден на фестивала.
Ден 3
С прекрасните си изпълнения младите изпълнители от Народен хор при НУФИ „Широка лъка“ с диригент Ганчо Гавазов закриха фестивала.
През трите дни на форума съставите поднесоха репертоар, който създаде истински празник за душите на публиката, богато възнаградила изпълнителите с аплодисментите си. Провеждането на Празниците показа необходимостта от една такава среща на състави, диригенти и публика и добави още една инициатива в богатия културен календар на Пловдив.
Фестивалът Празници на фолклорното хорово изкуство вече има своите почитатели, които с нетърпение очакват неговото второ издание. Със сигурност то ще е още по-интересно от участието на още добри хорови колективи от цялата страна.